Mycie okien zazwyczaj kojarzy się z przedświątecznymi obowiązkami. Takie działania uznawane są za jedno z zadań, które po prostu trzeba zrealizować, aby móc cieszyć się czystymi, nieskazitelnymi szybami. Dziś podpowiadamy, jak przygotować się do mycia okien, żeby te czynności pielęgnacyjne przestały być przykrym procesem, do którego podchodzimy z niechęcią.
Przygotuj sobie wcześniej artykuły, których będziesz potrzebować. Czasem mycie okien wymaga od nas wejścia na drabinę, na parapet, na stół lub na krzesło. Ciągłe schodzenie w poszukiwaniu odpowiedniej ściereczki, ściągaczki do wody, preparatu do mycia szyb czy większej ilości gazet jest:
Zanim zaczniemy myć okna, skompletujmy cały zestaw potrzebnych rzeczy i ustawmy je tak, żeby mieć je pod ręką.
Jeśli nie przepadasz za myciem okien i takie działania pielęgnacyjne zazwyczaj Cię frustrują, zastanów się, czy nie zainwestować w specjalne rozwiązania. Są przydatne, szczególnie jeśli planujemy wyczyścić dokładnie większe przestrzenie. Takimi pomocnymi wariantami są np. myjki ciśnieniowe na wyciąganej szczotce.
Nierzadko zwlekamy z czyszczeniem szyb, bo wydaje się nam, że plamy nie są jeszcze tak mocno widoczne. Wystarczy dokładnie przeczyścić okno, żeby zdać sobie sprawę, jak taka mała zmiana jest w stanie rozświetlić pokój. Aby uniknąć zaniedbań na tym polu, najlepiej jest zaplanować sobie określone terminy, a następnie spróbować się ich trzymać. Najczęściej spotkamy się z zaleceniami mówiącymi, że okna należy myć min. dwa razy w roku.
Tutaj wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji. Można spotkać się z osobami, które preferują mycie okien zwykłą ściereczkę z mikrofibry i wody. To wszystko! Dzięki swojej strukturze, taka tkanina jest w stanie rozprawić się z zabrudzeniami. Jeśli plamy są naprawdę uporczywe, możemy spróbować wykorzystać roztwór z cytryny i wody lub po prostu kupić profesjonalny środek do czyszczenia szyb. Warto sprawdzić, która z tych metod pasuje nam najbardziej i sięgać po nią, za każdym razem, gdy pojawi się konieczność umycia okien.
Mycie okien może być szybkim przedsięwzięciem, jeśli mamy dość ograniczoną przestrzeń do wyczyszczenia. W przypadku większych domów, w których przeszklenia zajmują dużą powierzchnię konstrukcji, samodzielne zrealizowanie tego zadania może być dość kłopotliwe. Problem pogłębia się jeszcze bardziej, jeśli nie dysponujemy odpowiednim sprzętem. Czy rzeczywiście opłaca się kupić drabiny, teleskopowe ściągaczki wody i inne rozwiązania, żeby samodzielnie umyć takie okna? Czy może lepiej zatrudnić specjalistów z Warszawy, np. firmę Ekobłysk? Wiele zależy od naszego budżetu, umiejętności i od czasu, którym dysponujemy. W niektórych sytuacjach warto zrobić rzetelny rachunek i porównać koszty tych dwóch rozwiązań.